Miażdżyca

Praca każdego narządu i układu w zdrowym organiźmie zależy od tego, jak dopływa do nich krew i w jaki sposób jest z nich zabierana. Niestety ta ciężka praca wykonywana głównie przez serce, tętnice i żyły napotyka często różne komplikacje, jak: złe jedzenie, choroby, brak ruchu, a jeśli te obciążenia trafią na osobę z genetycznymi skłonnościami sytuacja może stać się bardzo groźna.

Miażdżyca polega na osadzaniu się zbudowanych z tłuszczów blaszek miażdżycowych w naczyniach tętniczych. Blaszka powstaje głównie z cholesterolu. Z czasem płytka ulega zwapnieniu i zaczyna uszkadzać wewnętrzną błonę tętnicy, co powoduje drobne zakrzepy. Kolejnym etapem jest wzrost zakrzepów na skutek popękania płytki miażdżycowej. W niektórych sytuacjach może nastapić czałkowity zator tętnicy i ustanie krążenia.

Objawy tej choroby występują zazwyczaj, gdy zmiany są bardzo zaawansowane (z reguły w podeszłym wieku), ale ich początki mogą mieć miejsce o wiele wcześniej. Pierwsze symptomy miażdżycy zauważa się nawet u dzieci przed 15 r.ż. Choroba atakuje przede wszystki dzieci z grup ryzyka, zazwyczaj z otyłością brzuszną, których rodzice mieli lub mają problemy z układem krążenia.

Cukrzyca, choroba niedokrwienna serca, nadcisnienie tętnicze, hiperlipidemia i otyłość sprzyjają miażdżycy. Wyjątkowo dramatycznie przebiegają zmiany w układzie krwionośnym. Wszystko zaczyna się od zaburzeń czynności śródłbonka naczyń krwionośnych. Ich degradacja sprawia, że naczynia tracą elestyczność. Zmiany te powodują szybkie narastanie blaszek miażdżycowych rozsianych w wielu miejscach.

Share This:

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *