Serce kobiety – Serce mężczyzny

Serce kobiety i serce mężczyzny różnią się od siebie – inaczej pracują, na co innego chorują. Zawał objawia się inaczej u kobiety i u mężczyzny, inaczej przebiega proces miażdżycowy. Inaczej powinno się też diagnozować i leczyć choroby serca w zależności od płci.

Poznaj różnice między sercem kobiety, a sercem mężczyzny. Sprawdź jaka jest różnica między zawałem serca kobiecego i męskiego.

Serce płci żeńskiej

Serce kobiety położone jest nieco wyżej i bardziej poprzecznie niż u mężczyzn. Ściany serca są cieńsze, a jamy mają nieco mniejsze wymiary. Jest też mniejsze niż u mężczyzn, waży 220-300 g. Bije ok. 75 razy na minutę, a ciśnienie tętnicze jest niższe, częściej występuje więc uczucie kołatania serca i łagodne niedociśnienie.

Serce kobiety jest elastyczne i dostosowuje się do potrzeb organizmu, np. podczas ciąży jego masa zwiększa się 25-30 procent, zwiększa się również średnica naczyń wieńcowych.

Ściany tętnic wieńcowych są bardziej mięsiste i elastyczne, ściany tętnic mężczyzn w tym samym wieku określa się jako sztywne, chropowate i bardziej kruche. Co ważne, różnice te nie mają żadnego wpływu na pracę zdrowego serca. Ale gdy kobieta ma miażdżycę, choroba przebiega podstępnie, bo chore naczynia i tętnice długo nie dają o sobie znać. Jeśli zostaną zbyt mocne nadwerężone, ulegają zniszczeniu (bezpowrotnie). Na chorobę wieńcową, zawał, udar i powikłania umiera co druga kobieta.

Kobiety miesiączkujące, mające prawidłowo funkcjonujące jajniki, czyli również odpowiednio wysoki poziom estrogenów i progesteronu w organizmie, są w mniejszym stopniu narażone na ryzyko choroby wieńcowej, rzadziej też mają zawał serca. Ale uwaga! Dotyczy to wyłącznie kobiet do okresu menopauzy. Kiedy ochronna rola hormonów zanika, liczba zachorowań wśród kobiet szybko się zwiększa, a przebieg choroby jest znacznie dramatyczniejszy.

Objawy zawału serca u kobiet

Ból barku, ból krtani lub okolic krtani, duszność bez bólu w klatce piersiowej, ból w nadbrzuszu często połączony z odbijaniem, nudnościami lub wymiotami, ogólne zmęczenie, nierówne bicie serca, zimne poty na czole lub górnej wardze. Większość objawów występuje zwykle nad ranem.

Serce rodzaju męskiego

Masa serca mężczyzny wynosi 320-400 g. Jego serce jest więc większe i bije wolniej niż serce kobiety (ok. 70 razy na minutę).

Mężczyźni mają wyższe stężenie lipidów we krwi i niższe cholesterolu HDL, co zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Panowie są zagrożeni miażdżycą już w 4.-5. dekadzie życia, a nawet wcześniej! Szczególnie ci obarczeni różnymi czynnikami ryzyka (papierosy, podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów, nadciśnienie, otyłość, stres),

Mężczyźni cierpią częściej na innego rodzaju zaburzenia nadkomorowe rytmu serca niż kobiety – np. zespół nadwrażliwej zatoki tętnicy szyjnej oraz migotanie i trzepotanie przedsionków. Z kolei częstoskurcze komorowe mają duży związek z chorobę niedokrwienną serca (u kobiet o wiele rzadsze zjawisko). Choroby sercowo-naczyniowe są przyczyną 39 procent zgonów mężczyzn.

Objawy zawału serca u mężczyzny to tzw. triada objawów

Ból za mostkiem, duszność oraz ból i drętwienie lewej ręki. Mężczyźni zwykle opisują ból jako piekący, rozpierający, ściskający, nasila się on przy wysiłku, ustępuje lub wyraźnie zmniejsza się po podaniu nitrogliceryny.


Autor: Karolina Kawęcka
 

Share This:

Comments ( 0 )

    Leave A Comment

    Your email address will not be published. Required fields are marked *